*З першого дня кашлю, пов'язаним із лікуванням гострих та хронічних захворювань бронхолегеневої системи, що потребують зменшення в'язкості мокротиння, покращання його відходження та відхаркування.
Питання
У якій кількості води слід розчиняти таблетки АЦЦ®?
Відповідь
Відповідно до інструкції для медичного застосування, таблетки АЦЦ® слід розчиняти в 1 склянці води і приймати після їжі.
Додатковий прийом рідини посилює муколітичний ефект від прийому препарату.
Питання
Як довго можна зберігати приготований розчин?
Відповідь
Приготований розчин слід приймати відразу після розчинення таблеток або гранул для приготування розчину.
Питання
Яка тривалість прийому АЦЦ®?
Відповідь
Тривалість курсу лікування визначає лікар індивідуально, залежно від характеру захворювання (гостре чи хронічне).
Препарат не слід приймати більше 4-5 днів без консультаціі з лікарем.
Питання
Чи є особливості прийому АЦЦ® спільно з іншими препаратами?
Відповідь
Ацетилцистеїн є активною речовиною, тому важливо знати, як він взаємодіє з іншими лікарськими засобами:
  • при одночасному застосуванні ацетилцистеїну і протикашльових засобів через пригнічення кашльового рефлексу може виникнути застій мокротиння, тому такі комбінації не рекомендуються;
  • одночасне застосування з вазодилятуючими засобами і нітрогліцерином може привести до посилення судинорозширювальний дії;
  • антибіотики рекомендується приймати не раніше ніж через 2 години після прийому всередину ацетилцистеїну, щоб не зменшувати їх всмоктування.
З більш детальною інформацією про взаємодію препарату з іншими ліками можна ознайомитися в інструкції для медичного застосування.
Питання
За якими ознаками можна зрозуміти, що АЦЦ® працює?
Відповідь
В якості критеріїв дієвості муколітичної терапії на практиці зазвичай використовують такі показники:
  • продуктивність кашлю (суб'єктивна оцінка: мокрота стала краще відкашлюватись);
  • часовий інтервал, протягом якого непродуктивний (сухий) кашель1 перетворився в продуктивний;
  • тривалість виявлення хрипів в легенях (визначає фахівець);
  • тривалість періоду хвороби, при якому зберігається обструкція на одній з ділянок респіраторного тракту (визначає фахівець).
Питання
З якого віку можна починати прийом АЦЦ®?
Відповідь
АЦЦ® можна застосовувати дітям, починаючи з 2-х років, у формі сиропу, шипучих таблеток (АЦЦ® 100, АЦЦ® 200) або гранул для приготування розчину для прийому всередину (апельсинові) 100 мг і 200 мг.
Питання
Чи може АЦЦ® бути рекомендований дітям при сухому / непродуктивному кашлі (коли мокротиння не відкашлюється)?
Відповідь
Якщо кашель1, що виник в пік сезону ГРВІ, супроводжується підвищенням температури, явищами інтоксикації, то ТАК - АЦЦ® може бути рекомендований на початку захворювання. Так як поява кашлю в такому випадку пов'язана із запаленням дихальних шляхів, накопиченням в респіраторному тракті в'язкого мокротиння. АЦЦ®, розріджуючи мокротиння, прискорює перехід сухого кашлю в продуктивний і зменшує тривалість захворювання2.
Питання
У чому відмінність ацетилцистеїна від амброксола?
Відповідь
І ацетилцистеїн, і амброксол є муколітичними засобами. Якщо порівняти АЦЦ® з іншими муколітиками, в тому числі амброксолом, то секретолітична дія АЦЦ® розвивається швидше3. Амброксол, надаючи в основному мукорегулюючу дію, повільніше знижує в'язкість мокротиння. Терапевтичний ефект підсилюють також антиоксидантні властивості ацетилцистеїна4.
Питання
Що таке дренажна гімнастика?
Відповідь
Існують спеціальні вправи, спрямовані на поліпшення відходження мокроти, - це так звані дренажні вправи. Для поліпшення дренажної функції бронхів використовуються спеціальні дренажні положення та вправи з форсованим подовженим видихом.
Позиційний (постуральний) дренаж - це використання певного положення тіла для кращого відходження мокроти. Позиційний дренаж виконується 2 рази на день - вранці і ввечері, але можна і частіше через 1-2 години після прийому муколітиків. Протягом 20-30 хвилин хворий почергово займає положення, що сприяють максимальному спорожненню від мокротиння обох легенів під дією сили тяжіння, щоб вона стікала по бронхах до трахеї і легше виводилася при кашлі.
У кожній позі хворий виконує спочатку 3-5 глибоких повільних дихальних рухів, вдихаючи повітря через ніс, а видихаючи через стиснуті губи. Потім після повільного глибокого вдиху він 3-4 рази неглибоко покашлює. Хороших результатів можна досягти, поєднуючи дренажні положення з різними методами вібрації грудної клітини над дренованим легким.
1. Кашель як симптом захворювань органів дихання, що супроводжуються утворенням в'язкого мокротиння.
2. Лікар, №8, 2010, с. 60-63
3. РМЗ, 2009 Т. 17, №19, с.1217-1222.
4. Американський журнал респіраторної медицини та реаніматології, 1997; (156): 1897-1901