*З першого дня кашлю, пов'язаним із лікуванням гострих та хронічних захворювань бронхолегеневої системи, що потребують зменшення в'язкості мокротиння, покращання його відходження та відхаркування.

Кашель у дитини: як допомогти органiзму?

На сьогодні кашель у дітей є провідною причиною звернення до лікаря, 50–70% батьків дітей до року та 30–60% дітей шкільного віку звертаються до педіатрів, сімейних лікарів, пульмонологів, алергологів, оториноларингологів саме з цього приводу. Кашель викликає серйозну тривогу та стурбованість у батьків, він призводить до значного погіршення якості життя як дитини, так і його батьків. Особливо це спостерігається у період зростання кількості гострих респіраторних інфекцій.
Фізіологічна роль кашлю як рефлекторного захисного механізму складається у очищенні дихальних шляхів не тільки від секрету, але й від сторонніх речовин, які попадають у організм. Подразнення рецепторного апарату слизової оболонки дихальних шляхів та порушення необхідного для нормального дихання дренажу бронхіального дерева і є причинами виникнення кашлю. При цьому у маленьких дітей непродуктивний характер кашлю частіше обумовлений підвищенням в'язкості бронхіального секрету, порушенням «ковзання» слизу по бронхіальному дереву внаслідок підвищення в'язкості секрету, недостатньої активності миготливого епітелію бронхів та неспроможністю внаслідок цього відкашляти мокроту. Який же препарат обрати, коли на сьогодні існує така їх величезна кількість?
Перевагу слід надати ефективному та безпечному! Саме до таких препаратів відноситься препарат АЦЦ® (ацетилцистеїн). Головна дія АЦЦ® — це пряма муколітична дія, він розріджує мокротиння. Він допомагає організму зменшити інтенсивність кашлю, знизити в'язкість мокротиння (його густоту), при цьому не збільшується його об'єм, що дуже важливо передусім для дітей. При прийомі АЦЦ® полегшується відкашлювання та покращується прохідність дихальних шляхів. Відомо, що при дії різних муколітичних препаратів на мокротиння спостерігається до 5 різних кроків від активації препарату в печінці до розрідження мокротиння. Чим же АЦЦ® відрізняється від інших препаратів? Оскільки препарат має прямий муколітичний ефект, йому потрібний лише один крок перетворень для розрідження мокротиння, тому він діє дуже швидко. Окрім того АЦЦ® діє на будь-який вид мокротиння (від слизового до гнійного), яке знаходиться як у верхніх, так і у нижніх дихальних шляхах.

АЦЦ® чинить антиоксидантний (пневмопротекторний) та дезінтоксикаційний вплив, тим самим сприяє зменшенню інтоксикації та вираженості запалення при респіраторних інфекціях, що зменшує тривалість періоду підвищеної температури тіла (лихоманки) та інтоксикації. Окрім того, застосування АЦЦ® підвищує противірусний імунітет та попереджає захворюваність ГРВІ. На сьогодні відомо, що переважна більшість бактерій існують у вигляді біоплівок. Вже достовірно встановлена роль біоплівок у більшості випадків всіх рецидивуючих інфекцій у дітей (аденоїдити, хронічні тонзиліти, рецидивуючі бронхіти та отіти, тощо) та/або хронічних (муковісцидоз, бронхоектатична хвороба легень, бронхолегенева дисплазія), що в подальшому формують групу часто та тривало хворіючих дітей або дітей, що мають хронічну патологію органів дихання.

Частіше за все ми маємо гострі респіраторні захворювання, що викликані вірусами. У дітей у зв'язку з анатомо-фізіологічними особливостями органів дихання при повторних гострих інфекціях у 80–90% випадків має місце вірусно-бактеріальна асоціація та у 60% хворих розвиваються бактеріальні ускладнення, при яких й формуються ці біоплівки. Впливати на ці біоплівки можна шляхом використання антибіотиків (але тільки тих, що порушують структуру біоплівки або проникають всередину її) та призначенням препаратів, які блокують первинне осідання бактерії на слизових оболонках та інші етапи їх розвитку та формування. Саме АЦЦ® здатний як протистояти формуванню та утворенню біоплівок, так й забезпечити руйнування життєздатних бактеріальних біоплівок. Тому застосування АЦЦ® з перших днів гострої респіраторної інфекції призведе не тільки до швидкого зменшення кашлю у дитини, а й попередить розвиток бактеріальних ускладнень та призначення в подальшому антибіотика. Він зменшує вираженість і тривалість інфекції, розчиняє і виводить слиз, знижує ризик формування бактеріально-асоційованих ускладень (риносинуситів і отитів), що дуже часто виникають у дітей, особливо дошкільного віку. Вже у перші 1–2 дні захворювання мокротиння утворюється в дихальних шляхах, але не відкашлюється. Виникає кашель, який розцінюється як сухий. Але вже з першого дня кашлю слід починати прийом препаратів для розрідження в'язкого секрету, полегшення його відходження, зниження прилипання бактерій до слизової оболонки дихальних шляхів та запобігання формування біоплівок.

І у цьому нам допоможе прийом АЦЦ® з перших днів кашлю. АЦЦ® позитивно впливає на ендобронхіальну колонізацію бактерій. Препарат перешкоджає адгезії (прилипанню) бактерій до слизової оболонки ротоглотки, яка є подальшим резервуаром інфекції в бронхах. Це є ще одним із механізмів, завдяки якому застосування АЦЦ® зменшує частоту виникнення респіраторних інфекцій та ускладнень.

Але, якщо все ж таки розвинулися бактеріальні ускладнення або запалення легень, які потребують призначення антибіотика, саме спільне застосування антибіотика та АЦЦ® буде сприяти кращому проникненню антибіотика у вогнище запалення. АЦЦ® руйнує густий слиз, що покриває біоплівку, та сприяє прямому проникненню антибіотика в осередок інфекції, тобто АЦЦ® виступає у ролі «провідника» антибіотика у місце запалення. Як результат — швидкий ефект лікування та одужання. Коли ми використовуємо препарат в лікуванні, особливо дитини, дуже важливо, щоб він був не тільки ефективним, а й безпечним, тобто не нашкодив та гарно переносився. Інструкція до препарату свідчить про деякі побічні ефекти при застосуванні АЦЦ®. Проте за своєю структурою ацетилцистеїн є похідним природної амінокислоти цистеїну; у зв'язку з цим він має високий профіль безпеки та рекомендується до застосування для лікування кашлю з важким виділенням мокроти у дітей навіть раннього віку (з 2 років). Доведена висока безпека застосування препарату у дітей, він не викликає збільшення об'єму мокротиння у легенях, при призначенні у дозах, що відповідають віку дитини, не викликає розвитку бронхоспазму та порушень з боку шлунково-кишкового тракту. АЦЦ® має багато різних форм випуску, що дозволяє використовувати його у дітей (з двох років) та дорослих та з будь якими смаком та вимогами: це може бути порошок або таблетки, які легко можна розчинити у чаї, компоті, соку та просто у воді. Розчин має приємний смак. Для маленьких дітей це може бути сироп або готовий розчин, який не містить барвників та цукру. При цьому необхідну кількість препарату легко допоможе відміряти мірний ковпачок або шприц для дозування, які йдуть в комплекті з препаратом.
Коли дитина захворіла та з'явився кашель треба обов'язково звернутися до лікаря, не займатися самолікуванням, не звертатися за допомогою до Інтернету або до знайомих матусь. Оскільки кашель може бути проявом не тільки гострої респіраторної інфекції, а й симптомом багатьох інших захворювань, більш тяжких. Окрім цього слід забезпечити, щоб у кімнаті, де знаходиться дитина було вологе та прохолодне повітря, забезпечити, щоб дитина отримувала багато рідини, мала вільне носове дихання, не «кутати» дитину, не застосовувати теплові компреси. Якщо кашель у дитини зберігається, на допомогу приходять препарати-муколітики. Це група ліків, які розріджують мокротиння, полегшуючи його «виведення» із бронхів. Вони допомагають не усунути кашель, а змінити його характер, переводячи із непродуктивного сухого в продуктивний, тобто вологий, тоді дитина зможе вільно відкашляти все мокротиння, а запалення слизової оболонки бронхів зникне разом з кашлем. Ще інколи батьки, на жаль, не розуміють і вважають за відсутність ефекту від лікування: «Даємо ліки, а кашель став сильніше, вологим». А саме це і є основною метою лікування кашлю у багатьох випадках. Ефективне лікування кашлю повинно полягати ні у пригніченні кашлю, а в його «підсиленні», при умові переводу кашлю із сухого непродуктивного у продуктивний. Це й призводить до покращення дренажної функції бронхів, відновленню прохідності дихальних шляхів, усунення подразнення слизової оболонки бронхів, припинення кашльового рефлексу.

Речкіна Олена Олександрівна
д. мед. н., старший науковий співробітник, науковий керівник відділення дитячої пульмонології та алергології Державної установи «Національний інститут фтизіатрії і пульмонології ім. Ф.Г. Яновського Національної академії медичних наук України»
Застосовуючи АЦЦ® в лікуванні слід пам'ятати, що препарат призначається після прийому їжі. Для отримання більш швидкого муколітичного ефекту слід застосовувати додатковий прийом рідини. При призначенні антибіотика перорально приймати АЦЦ® бажано через 2 години. І дуже важливо пам'ятати, що не можна застосовувати АЦЦ® та препарати, що мають протикашльову дію одночасно, оскільки у зв'язку зі зниженням кашльового рефлексу можливий небезпечний застій слизу.
1. Інструкція для медичного застосування препаратів АЦЦ®. http://www.drlz.com.ua/
2. Сімонова О.І. Муколітики для дітей: складні питання, важливі відповіді // Питання сучасної педіатрії. 2014; 13 (1): 26-32.
3. Chalumeau M, Duijvestijn YCM Acetylcysteine and carbocysteine for acute upper and lower respiratory tract infections in paediatric patients without chronic broncho-pulmonary disease (Review). The Cochrane Library 2013, Issue 5.
4. Локшина Е.Е., Зайцева С.В., Зайцева О.В. Застосування N-ацетилцистеїну в комбінації з антибактеріальними препаратами при лікуванні респіраторних захворювань у дітей // РМЗ. 2014. №3. С. 216.
5. Згідно з інструкцією для медичного застосування препарату АЦЦ®, АЦЦ® розчин оральний, по 20 мг/мл, РП МОЗ України № UA/8272/02/01.
Реклама лікарського засобу. Лікарські засоби мають протипоказання та можуть викликати побічні реакції. Для більш детальної інформації дивіться інструкцію для медичного застосування лікарського засобу. Перед застосуванням лікарського засобу необхідно проконсультуватись з лікарем та обов'язково ознайомитися з інструкцією для медичного застосування. Ви можете повідомити про побічні реакції та/ або відсутність ефективності лікарського засобу представника заявника за телефоном, електронною адресою або за допомогою сайту: +380 (44) 389 39 30 (вартість дзвінків згідно з тарифами вашого оператора зв'язку), drugs_safety.ukraine@novartis.com, www.sandoz.ua. ТОВ «Сандоз Україна» м. Київ, пр. С. Бандери, 28-А (літ. Г). 4-66-АЦЦ-ОТС-0318