*З першого дня кашлю, пов'язаним із лікуванням гострих та хронічних захворювань бронхолегеневої системи, що потребують зменшення в'язкості мокротиння, покращання його відходження та відхаркування.

Ефективна боротьба з кашлем у дітей: що обрати?

Респіраторні захворювання є однією з найважливіших проблем в педіатрії, оскільки дотепер вони займають лідируючі позиції в структурі дитячої захворюваності [1]. Високий рівень поширеності гострих респіраторних інфекцій серед дітей — важлива соціальна проблема, вирішення якої є одним з головних завдань охорони здоров'я в педіатрії. А основним клінічним проявом багатьох респіраторних захворювань у дітей є кашель [2].
КАШЕЛЬ У ДІТЕЙ
Кашель — один з найчастіших проявів захворювань респіраторного тракту — добре відомий, але дуже складний за своїм механізмом рефлекс, спрямований на відновлення прохідності дихальних шляхів [1].

На жаль, досить поширеною є думка, що кашель вилікувати просто і під силу будь-кому. Однак таке ставлення може стати причиною неправильного вибору протикашльової терапії, що може завдати шкоди хворому. Це особливо актуально для пацієнтів педіатричного профілю, оскільки і дитячий організм, і захворювання в дитячому віці мають свої особливості. А бездумне використання прийнятих у дорослій терапевтичній практиці препаратів може виявитися не тільки марним, але навіть призвести до погіршення стану дитини [3].

Причин виникнення кашлю у дітей досить багато: гострі респіраторні вірусні інфекції (ГРВІ), ангіни, фарингіти, синусити, трахеїти, бронхіти, пневмонії, алергічне запалення слизових оболонок респіраторного тракту, бронхоспазм, обструкція дихальних шляхів та інші фактори. За тривалістю кашель прийнято поділяти на гострий (тривалістю до 2 тижнів), затяжний (від 3 до 6–8 тижнів) і тривалий, або хронічний (понад 6 тижнів).

Різноманіття причин, що викликають кашель, складність його патогенезу і можливість розвитку ускладнень виключають бездумне й механічне ставлення до вибору терапії цієї патології
ВИРІШЕННЯ ПРОБЛЕМИ КАШЛЮ У ДІТЕЙ
Лікування кашлю слід починати якомога швидше, бажано з першого дня його появи, оскільки полегшення відділення в'язкого секрету дозволить уникнути обструкції дихальних шляхів і знизити ймовірність їх колонізації мікроорганізмами [4]. Широко застосовуються у боротьбі з кашлем муколітичні засоби, що показані при захворюваннях органів дихання, які супроводжуються продуктивним кашлем з густим, в'язким мокротинням [4].

На відміну від інших мукоактивних препаратів, механізм дії муколітиків полягає в здатності змінювати реологічні властивості мокротиння: в'язкість, адгезію й еластичність [5]. Однак необхідно пам'ятати, що муколітики не можна комбінувати з лікарськими засобами, що пригнічують кашель [3]. У даний час у педіатричній практиці поширені муколітичні засоби на основі ацетилцистеїну, який широко застосовується в усьому світі для лікування захворювань органів дихання, що супроводжуються утворенням в'язкого мокротиння (гострі та хронічні бронхіти, ларингіти, обструктивний бронхіт, пневмонія, бронхіальна астма, бронхіоліти і муковісцидоз) [6].
ЧОМУ САМЕ АЦЕТИЛЦИСТЕЇН?
На відміну від інших відхаркувальних препаратів, ацетилцистеїн викликає більш виражений і швидкий муколітичний ефект при хорошій переносимості [7]. Пряма муколітична дія ацетилцистеїну зумовлена руйнуванням дисульфідних зв'язків між молекулами кислих мукополісахаридів і глюкопротеїдів. Завдяки цьому знижується в'язкість мокротиння, полегшується його виведення, що сприяє відновленню роботи миготливого епітелію [8]. При чому ступінь ефекту залежить від дози препарату [2].

Поряд з основним муколітичним ефектом ацетилцистеїн має низку позитивних властивостей [3]. Дослідження показали, що ацетилцистеїн є не тільки ефективним муколітиком, але має антиоксидантні й гепатопротекторні властивості. Це розширило спектр застосування засобів на основі ацетилцистеїну в пульмонології, педіатрії та інших напрямках медицини [2].

Здатність ацетилцистеїну як антиоксиданту попереджувати захворюваність на ГРВІ та підвищувати противірусний імунітет була вивчена в багатоцентровому плацебо-контрольованому подвійному сліпому рандомізованому дослідженні. Його результати показали, що ацетилцистеїн не впливає на противірусний імунітет, але в 3 рази знижує частоту маніфестних форм ГРВІ, зменшує вираженість як респіраторних, так і загальних симптомів (головний біль, міалгія, артралгія). Максимальна ефективність препаратів відмічена в період найвищої захворюваності на ГРВІ. У групі хворих на ГРВІ, що одержували ацетилцистеїн, перебіг захворювання був значно легшим та швидше наступало одужання [2].

У разі приєднання бактеріальної інфекції та необхідності призначення антибіотиків важливою є ще одна властивість ацетилцистеїну, яка виділяє його серед інших муколітиків, — підвищена здатність знижувати утворення біоплівок бактерій і грибів, а також руйнувати зрілі біоплівки. При цьому ацетилцистеїн активніший щодо біоплівок, ніж інші муколітичні засоби, наприклад, ніж препарати, що містять амброксол і бромгексин [6]. Саме тому ацетилцистеїн широко застосовується в клінічній практиці [7].
АЦЕТИЛЦИСТЕЇН В УКРАЇНІ
Особливу увагу українського споживача привертає лінійка препаратів бренду АЦЦ® компанії Sandoz: АЦЦ® розчин оральний по 20мг/мл; таблетки шипучі АЦЦ® 100 і АЦЦ® 200 (по 100 мг або 200 мг), АЦЦ® Лонг по 600 мг; порошок для орального розчину: АЦЦ® 100 і АЦЦ® 200 (по 100 мг або 200 мг), АЦЦ® Гарячий напій мед лимон (по 200 мг або 600 мг).

Усі препарати показані до застосування у дорослих і дітей в такому віці:
• з 2 років — АЦЦ® розчин оральний по 20 мг/мл, АЦЦ® 100 (таблетки шипучі), АЦЦ® 100 (порошок для орального розчину), АЦЦ® 200 (таблетки шипучі), АЦЦ® Гарячий напій мед і лимон 200 мг;
• з 6 років — АЦЦ® 200 (порошок для орального розчину);
• з 14 років — АЦЦ® Лонг по 600 мг і АЦЦ® Гарячий напій мед і лимон 600 мг.

При призначенні ацетилцистеїну дітям з 2-х років слід враховувати особливості розвитку дитячого організму, щоб уникнути погіршення стану й ускладнень [8].
АЦЦ® сприяє швидкому та ефективному одужанню від кашлю!*
*Кашлю, пов'язаного з лікуванням гострих та хронічних захворювань бронхолегеневої системи, що потребують зменшення в'язкості мокротиння, покращання його відходження та відхаркування
4-103-АЦЦ-ОТС-1117
Прес-служба «Щотижневика АПТЕКА»
Список літератури
1. Геппе Н.А., Снегоцька М.Н., Никитенко А.А. Ацетилцистеїн для лікування кашлю у дітей//Педіатрия. Додаток Сonsilium Мedicum. — 2007. — №2. — С. 43–47.
2. Середа Е.В. Бронхіти у дітей: сучасні принципи терапевтичної тактики//Науковий центр здоров'я дітей РАМН. — 2002. — № 11. — С. 30–35.
3. Самсигіна Г.А. Кашель у дітей та його лікування// Педіатрія. Додаток Сonsilium Мedicum. — 2015. — № 1. — С. 37–41.
4. Речкіна Е.А. Кашель у дітей: сучасні підходи до лікування//Здоров'я дитини — 2016. — № 2 (70). — С. 67–70.
5. Симонова О.И. Муколітики для дітей: складні питання, важливі відповіді.Питання сучасної педіатрії. — 2014. — № 13(1). — С. 26–32.
6. Костюкевич О.І. На прийомі пацієнт з гострим бронхітом. роздуми терапевта//РМЖ. — 2016. — № 16. — С. 1088–1093.
7. Купко Н. Застосування муколітичного препарату ацетилцистеїну у лікарській практиці: часто виникаючі запитання//Раціональна фармакотерапія. — 2015. — № 1 (34). — С. 52–57.
8. Симонова О.І., Горинова О.І. Застосування ацетилцистеїну для лікування респіраторних захворювань у дітей молодшого віку//Фарматека. — 2014. — №1 — С. 87–90.